Kategori: Genel Merkez0

HAYSİAD olarak kardeş ülke Azerbaycan’a 4 günlük bir gezi düzenledik. Hem ticari hem turistik olarak planladığımız gezimiz çok verimli geçti.

Programımızın ilk gününde kısa bir Bakü turu yaptık ve Türkan ilçesindeki bir sanayi bölgesini ziyaret ettik. Burada Azerbaycan’da ticaret yapmak ile ilgili bilgiler aldık.
Programımızın ikinci gününün ilk durağı AKİAB oldu. Burada Başkanımız Hacı Özdemir ev sahibi heyete HAYSİAD’IN gayesini kısaca anlattı.
Ticaretteki asıl maksadın İlay-ı Kelimetullah olması gerektiğini vurgulayan başkanımız, iki ülke arasında yapılacak ticari iş birliklerinin de buna hizmet etmesi gerektiğinin altını çizdi.
Başkanımız dernek yetkililerine “zengin olmanın anahtarı” diye tabir ettiğimiz HAYSİAD Tablosunu ve Hayrat Vakfı Kur’an-ı Kerim’ini hediye etti.
Hediye takdiminin ardından katılımcıların kendilerini ve beklentilerini anlattıkları bölüme ve B2B (ikili iş görüşmeleri) etkinliğine geçildi. Daha öncesinde firma bilgileri ve beklentilerini paylaştığımız üyelerimizle görüşmek isteyen işletme yetkilileri birbirleriyle detaylı tanışma ve ortak yapılabilecek iş birlikleri hakkında görüştüler.
Buradaki verimli görüşmelerin ardından MUSİAD Azerbaycan Şubesi’ndeki toplantımıza geçtik.
MUSİAD Azerbaycan Şube başkanı Reşat Cabirli ve üyelerin sıcak karşılamasıyla başlayan programımız iki başkanın dernek faaliyetlerini anlatmasıyla devam etti.
Azerbaycan’daki yatırım fırsatlarına da yer verilen görüşmede özellikle imalat, tarım ve inşaat sektörlerinde yatırım fırsatlarının değerlendirilmeye değer olduğu bildirildi.
Ayrıca Türkiye’nin Avrupa Birliği Gümrük Mevzuatına dahil olduğunu ve Azerbaycan’ın da Bağımsız Devletler Topluluğu’na (Azerbaycan, Belarus, Ermenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Moldova, Özbekistan, Rusya ve Tacikistan) üye olduğunu ve 0 gümrük vergisi ile ticaret yaptıklarını dile getiren MUSİAD yetkilileri bunun büyük bir fırsat olduğunun altını çizdiler.
Türk Dünyasının bu zamana kadar hiç bu kadar yakın olmadığını belirten yetkililer, bunun ticari iş birliklerine de çevrilmesi adına çağrıda bulundular.
– Özellikle Sanayi bölgelerindeki yatırımlar için yapılacak ekipman ithalatlarının gümrüksüz yapılabilmesi,
– 10 yıl boyunca gelir vergisi alınmaması,
– Tarım sektörünün vergiden muaf tutulması
gibi birçok avantaj sayan MUSİAD heyeti, Azerbaycan’da Türkiye’den gelen ürün ve iş adamlarına karşı pozitif ayrımcılık uygulandığını fakat bunun Türk iş adamları tarafından yeterince değerlendirilemediğini bildirdiler.
Yapılan değerlendirmelerin ardından iki kurum arasında hediye takdimi gerçekleşti ve B2B görüşmeleriyle MUSİAD programımız nihayet buldu.
Perşembe günü gerçekleştirdiğimiz Bakü gezimizde şehrin çarşı ve AVM’leri ile birlikte tarihi yerlerini de ziyaret ettik.
Bakü Muharebesi’nde şehit olan Osmanlı Askerlerini anmak adına yaptırılmış olan Bakü Türk Şehitliği’nde ecdadımıza dua ettik.
Programımızın son resmi görüşmesinde ASK (Azerbaycan Cumhuriyeti İş Adamları Teşkilatları Konfederasyonu) yetkilileri ile ticari fırsatları konuştuk.
Özellikle Karabağ’daki yapılaşma ve ticaret fırsatlarına dikkat çeken ASK Başkan vekili Vüqar Zeynalov: “Kardeş ülke Türkiye, Karabağ savaşında yanımızda oldu. Ticarette de Türkiye tecrübesine güveniyoruz ve Türk kardeşlerimizi buralara bekliyoruz.” dedi. Konuşmasına devam eden Zeynalov: “Devletimiz Karabağ’ın imarı ve kalkındırılması konusunda elinden gelen her türlü desteği veriyor. Gelir vergisi, SGK, KDV gibi çok büyük avantajlar var. Bugün 40’ın üzerinde ülkeden binlerce iş insanı burada yatırım yapmak için başvurmuş durumda bizim önceliğimiz Türkiye. Birçok Türk şirketi yatırımlara başladı fakat bunu yeterli görmüyoruz.” dedi ve Türk iş adamları için Azerbaycan’a davetini yeniledi.
Cuma günü kısa bir Bakü gezisinin ardından yurda dönmek için havalimanına geçtik.