Kategori: Genel Merkez0

Avrupa Yakası Buluşması Yapıldı

Avrupa Yakası HAYSİAD üye buluşması Hayrat Vakfı’nda gerçekleştirildi. Programa Avrupa yakası ilçelerinin yanı sıra Çorlu ve Çekmeköy’den de üyelerimiz katılım sağladı.

Yönetim kurulu üyemiz ve Batı Marmara bölge sorumlumuz Murat Arıkuşu’nun yaptığı açılış konuşmasının ardından başkanımız Hacı Özdemir sahneye geldi. Kısaca HAYSİAD’IN gayelerine değinen Özdemir, ticaretin niçin ve nasıl yapılacağı konularındaki fikirlerini de paylaşarak mikrofonu Muhammed Yumurtacı’ya devretti.

“Zekâtın Vücubu ve Ribanın Haramiyeti” konusundaki sunumunu gerçekleştiren Yumurtacı özellikle şu konulara dikkati çekti.

*Zekât ve sadaka veren kişi kendi malından değil Allah’ın malından verdiğini unutmamalıdır.

*İnsanlığı geri bırakan ihtilallerin sebebi zengin ve fakir arasındaki uçurumdur. Ve bu uçurumu zekât müessesesi ortadan kaldırır.

* İnsanlar arasındaki irtibatı koparacak kadar maddi durum farkı olmamalıdır. Bu fark oluştuğunda, hasetler, felaketler ve ihtilaller baş gösterir fakat zekât ve sadaka toplumda alışkanlık haline gelirse o zaman böyle durumla azalır ve yok olur.

Muhammed Yumurtacının sunumunun akabinde “İş Zekâsı” sunumunu yapmak üzere Gökhan Güllaç sahneye geldi.

Sunumunda İş zekâsı ve araçlarına kısaca değinen Güllaç bazı noktalara özellikle dikkat çekerek bazı uygulamalar üzerinden iş zekâsı kullanımını anlattı.

İş zekâsında en önemli olayın bilginin kayıt altına alınması olduğunu söyleyen Güllaç: “Kayıt altına almadığımız bilgiyi sorgulayamayız.” Dedi.

En basit iş zekâsı aracı olarak Excel’e değinen uzmanımız bunun bile işletmeyi daha iyi yerlere getirebileceğinin altını çizdi.

Güllaç son olarak devletimizin ihracatı artırmak için yaptığı https://www.ihracatpusulasi.org.tr sitesini ve kullanımını uygulamalı olarak gösterip sunumunu nihayetlendirdi.

Toplantının son bölümünde katılımcılarımız detaylı tanışma ve tecrübe paylaşımında bulundular. Özellikle ortaklık kültürü, insan kıymetleri, ihracat, e-ticaret, Ar-Ge gibi konularda tecrübe paylaşımları katılımcılarda farklı bakış açıları oluşmasına vesile oldu. Bu bölümde pazarda kalmanın en önemli unsurunun insan kıymetlerine yatırım yapmak olduğu fikri öne çıktı.

Toplantının bir meyvesi olarak her ayın son Pazarı Hayrat Vakfı’nda Avrupa yakısı HAYSİAD buluşması yapılması kararı alındı.