Kategori: Genel Merkez0

Endonezya'lı Heyetle Bir Araya Geldik

Ar-Rahman Kur’ani Eğitim Merkezi Kurucusu ve Endonezya’nın tanınmış simalarından Bahtiyar Nasır beraberindeki Gıda ve Maden sektörlerinden iş adamları ile birlikte HAYSİAD’I ziyaret etti.

Türkiye ve Endonezya kardeşliği için geldiklerini dile getiren Nasır Türkiye’de birçok SİAD varken neden HAYSİAD’la tanışmak istediklerini şu cümlelerle dile getirdi.  “Biz biliyoruz ki HASİAD manevi değerleri yüksek iş adamlarının oluşturduğu bir yapı ve yaptıkları ticaret sadece dünyevi değil aynı zamanda İslam medeniyetini kalkındırmak için ticaret yapıyorlar işte bu yüzden bu kardeşlerimizle ticaret yapmak için buradayız.

Dünyanın her yerinde özellikle İslam ülkelerinde emperyalist ve kapitalist devletler ticareti ellerine geçirmek için var gücüyle çalışmaktalar ve bizler ittifak etmediğimiz sürece bu eylemlerine devam edecekler. İnşallah bizler din kardeşimiz olan sizlerle ittihad etmek istiyoruz. İnşallah Endonezya’nın madem ve baharat gibi birçok zenginliğini sizlerle paylaşalım.”

Bireysel ve kurumsal ticari organizasyonlarda her türlü desteği sağlayabileceklerini dile getiren Nasır HAYSİAD üyelerini öncelikle tanışmak ve ticari olanakları değerlendirmek adına Endonezya’ya davet etti.

Misafirlerin sunumlarının ardından söz alan HAYSİAD Başkanı Hacı Özdemir bu ziyaretten memnuniyetini dile getirerek teşekkür etti ve kısaca dernek faaliyetlerinden bahsetti.

Önceki dönemlerde yapılan yoğun yurt dışı ziyaretleri ve teşkilatlanma faaliyetlerine değinen Özdemir kendi başkanlığı döneminde özellikle üyelerin İslam Ticaret Ahlakı ve ticareti destekleyici eğitimlerle geliştirmesinin hedeflendiği, aynı zamanda ailelere yönelik eğitimlerle de üyenin aile hayatının desteklendiği eğitimler hakkında detaylı bilgi verdi.

İslam ülkeleri arasındaki ticaretin bir an evvel geliştirilmesi gerektiğini dile getiren Özdemir: “inşallah bu girişimlerin İttihad-ı İslam’a vesile olacağı niyaz ediyorum.”dedi.

Hacı Özdemir Endonezya ticari ziyaretinin yakın dönemde planlanan yurtdışı iş gezileri kapsamına alınacağını bildirdi.

Toplantının bir meyvesi olarak öncelikli iki ülke arasındaki ticari iş birliklerine yönelik Türkiye-Endonezya İş Platformu kurulması kararı alındı. Özellikle Türkiye’den Zeytin ve ürünleri, Halı, İncir gibi ürünlerin ihracını ve Endonezya’dan maden baharat gibi ürünlerin ithalatına yönelik fizibilite çalışmaları yapılması görüşüldü.

Çekilen aile fotoğrafıyla toplantı nihayetlendi.