Kategori: Genel Merkez0

İnegöl Bölgesi Eğitim Programı Yapıldı

İnegöl temsilciliğimizin organize etmiş olduğu eğitim programı çevre illerden yaklaşık 80 üyemizin katılımıyla gerçekleşti.

Bilecik, Bursa, Çanakkale, Eskişehir, Kocaeli, Kütahya, Sakarya ve Yalova’dan HAYSİAD  temsilci ve üyelerinin yanı sıra Hayrat Vakfı temsilcileri de programa iştirak ettiler.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program genel başkanımız Hacı Özdemir’in selamlama ve Ticaret Nedir, Niçindir? Sunumu ile devam etti. Özellikle HAYSİAD’ın öncelikli üyelerine kazandırmayı planladığı İslam Ticaret Hukuku’na riayet eden, işinin ehli ve ailesine vakit ayıran tüccarlar topluluğu oluşturma hedefinden bahseden Özdemir bu çalışmalar neticesinde alınan yolla ilgili katılımcılara bilgi verdi.

Programın ikinci eğitim konu başlığı “İnsan Kaynaklarında Yeni Yaklaşımlar” oldu. Konusunda uzman akademisyenimiz İK’daki yeni gelişmeler ve iş gücünün değişimine dikkat çekti. İşe alım sürecinde doğru personeli bulma aşamasında kaybedilen zamanın,  işe alınan yanlış personelden daha az zarar vereceğinin özellikle altını çizdi.

Ayrıca iş hayatındaki kuşaklar arası farklılıklara değinen uzmanımız X, Y ve Z kuşaklarının iş motivasyon farklılıklarına da değindi. Bu kuşaklardan kiminde maaş, kiminde iş ortamının konforu, kiminde özgürlük kiminde ise fikrine değer verme gibi bir çok farklı motivasyon kaynağı olduğuna dikkat çekildi.

2030 yılına kadar günümüz mesleklerinden %65’inin yok olacağından da bahsedilen sunumda iş verenlerin bunu göz önünde bulundurarak şimdiden kendilerini otomasyon, yapay zeka, endüstri 4.0 gibi gelecek teknolojilerine adapte etmeye başlamaları tavsiye edildi.

Programın 3. Sunum başlığı “Kazançlı Yatırım AİLE” idi. Hayrat Vakfı Çanakkale Temsilcisi Mehmet Emin Bıçakçı’nın yaptığı sunumda babanın ailedeki rolüne ve çocukların öğrenme psikolojisine değinildi. Çocuklara günde en az 15’dk özel zaman ayrılmasını ve bu yolla aradaki bağın kuvvetlendirilmesi gerektiğini dile getiren Bıçakçı, çocuktaki ayna nöronların devreye girebilmesi için güvenin ilk şart olduğuna dikkat çekti. Babanın kendi yaşayarak çocuğa rol olması eğitimin altın kuralı olduğu gibi çocuğa karşı eleştiri, tehdit, kıyas ve evhamla yaklaşmanın kesinlikle uzak durulması gereken davranışlar olduğuna değinerek sunumunu bitirdi.

Son olarak kürsüye çıkan Hayrat Vakfı Kütahya Temsilcisi Husrev Yarangümeli “Öyle bir zaman gelecek ki faiz yemeyen kimse kalmayacak, faiz yemeyenlere de faizin tozu bulaşacaktır.” Hadisi şerifini merkeze alan sunumunu gerçekleştirdi.