Kategori: Genel Merkez0

Pendik Eğitimi Yapıldı

Pendik temsilciliğimizin organize etmiş olduğu eğitime yaklaşık 40 kişi katıldı.

Açılış konuşmasını Hayrat Vakfı Pendik Temsilcisi Erdem Doğan’ın yaptığı program Genel Başkanımız Hacı Özdemir’in Neden ve Niçin Ticaret Sunumlarıyla devam etti.

Özdemir sunumuna insanın dünyaya gönderilmesinin bir sırrı hikmeti de tealim ile tekâmül etmesidir sözleri ile başladı. Ticaretin hayatımızın her alanında olduğunu ve bu kadar hayatın içerisinde olan bir işin sadece para kazanmaktan ibaret olamayacağını, en azından Müslüman bir kişi için böyle olamaması gerektiğini dile getirdi.

Peygamberimiz’in Medine’ye hicretten kısa bir süre sonra Medine’de Müslümanlara ait bir çarşı kurması ve Yahudilerin elinde olan piyasa gücünün Müslümanlara geçmiş olması hadisesini anlatan Özdemir, sözlerini nihayetlendirirken bugünkü ticari düzenin de Medine dönemini birebir yansıttığının altını çizdi ve artık dünya pazarında söz söyleme sırasının Müslüman tüccarlarda olduğunu söyledi.

Programın ikinci konuğu olan Cüneyt Durmaz “Pazarda Kalma Stratejileri” sunumunu gerçekleştirdi. *Zamana ayak uydurmak, *Sahaya hâkimiyet, *Reklam yönetimi, *Analiz yapmak ve *Şirketler neden batar gibi alt başlıklardan oluşan sunumda birçok önemli bilgi paylaşıldı.

“İçtimai Hayatın Esası AİLE” sunumu ise Psikolog Salim Köse tarafından yapıldı. Köse, *Ailenin önemi, *Eğitimin en başta evde başlaması, *Ebeveynlerin çocuklarda yansıması ( aynalama), *Aile ve çocuğa zaman ayırmak, *Aile ile kaliteli vakit geçirmek gibi konulara değindi.

Hayrat Vakfı Ümraniye Temsilcisi Enes Çalık ise “İslam Ticaret Ahlakı” sunumunu gerçekleştirdi. Çalık, hâdis ve ayetler ışığında ticari mevzuların analizini yaptığı sunumunda, *Borçlu ve alacaklı hukuku,*Bu zamanda dürüst tüccar olmanın zorlukları ve mükâfatları, *Dürüst ticaretin içtimai hayattaki ehemmiyeti gibi konulara değindi.