Kategori: Genel Merkez0

Doğu Akdeniz Ziyaretimizi Gerçekleştirdik

Geçtiğimiz hafta genel merkezimizden 7 kişilik heyetle Düzce, Mersin, Hatay, Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Kayseri’yi ziyaret ettik. HAYSİAD ve Hayrat Vakfı temsilcilerinin organize ettikleri programda. Çok sayıda toplantı, istişare, işyeri ziyareti ve eğitim yaptık.

Yolculuğumuzun ilk durağı Düzce oldu. HAYSİAD Temsilcimiz Metin Şişman ve Hayrat Vakfı Temsilcisi Samet Arslan ile bir araya gelip Düzce’de yapılmasını planladığımız iş adamı buluşmaları ve yeni dönem çalışmaları hakkında istişarelerde bulunduk.

Düzce ziyaretimizin akabinde Mersin Temsilcimiz Kerem Yalçın’ı işyerinde ziyaret ettik ve piyasaya dair değerlendirmelerde bulunduk ve ardından Hayrat Vakfı Mersin Temsilcisi Zeynel Abidin Yıldırım riyasetinde üyelerimizle kahvaltıda bir araya gelip hasbihal ettik.

Cuma gününün ikinci ziyaret rotası Hatay oldu. Kırıkhan İlçesindeki üyelerimizden Yılmaz Karademir’in işyerini ziyaret edip buradan Temsilcimiz Muhammet Ahmet Sevinç, Hayrat Vakfı Temsilcisi Musa Çalışkan ve birkaç üyemizle birlikte hareket ederek Beyazıd-ı Bestami hazretlerini makamında ziyaret ettik.

Beyazıd-ı Bestami hazretleri ziyaretinin ardından işyeri ziyaretlerine devam ettik ve akşam İskenderun, Kırıkhan, Reyhanlı ve diğer ilçelerden de yaklaşık 40 kişilik katılımla Antakya’da üye toplantımızı gerçekleştirdik.

Cumartesi günü Adana Hayrat Vakfı Temsilcisi Mustafa Topöz ile birlikte Temsilcimiz Murat Şengül’ün işletmesine geçtik. Adana’daki üyelerimizi ziyaret edip istişarelerde bulunduğumuz günü akşamında Osmaniye hareket ettik. Osmaniye’de Temsilcimiz Ramazan Göksu ve Hayrat Vakfı Temsilcisi Ramazan Türker ile yapılacak HAYSİAD üye çalışmaları hakkında istişarelerde bulunduk. Ardından üyelerimize Kahramanmaraş’ta yapacağımız eğitimlerin numunesi nispetinde sunumlarımızı yaptık ve akabinde hasbihal ettik.

Pazar sabahı çevre illerden üyelerimizle birlikte Kahramanmaraş’ta muhacir talebeler yararına düzenlenen kahvaltı programına katıldık. Genel Başkanımız Hacı Özdemir ve Kahramanmaraş Şube Başkanımız Hüseyin Güner tüm masaları tek tek gezerek konuklara hoş geldin deyip kısaca HAYSİAD’ın gayesinden bahsettiler.

Kahvaltı programının ardından üyelerimizle birlikte toplantı mekânına intikal ettik. Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Mersin HAYSİAD ve Hayrat Vakfı temsilcileri ve üyelerimizle birlikte Somali Güney Batı Eyaleti Diyanet İşleri Başkanı, Milletvekili Şeyh Salih Şerif Hoca’nın da dahil olduğu toplantımız 1.5 saat süren detaylı tanışma bölümüyle başladı. Çok faydalı tecrübelerin aktarıldığı tanışma bölümünün ardından HAYSİAD tanıtım filmi, pandemi dönemi faaliyet videosu, firma rehberi tanıtım videosu gösterildi ve Opet akaryakıt anlaşması hakkında kısa bilgilendirme yapıldı.

HAYSİAD Tanıtım bölümünün ardından dış ticaret ve kurumsal yönetim danışmanı, yönetim kurulu üyemiz İsmail Erdoğan “Ümmet İçin Bir şey Daha Yap, İşletmeni Geliştir” sunumunu gerçekleştirdi. Erdoğan sunumunda özetle, Kurumsallaşmaya, Ekip Kurmaya, Marka Olmaya, Pazarlamaya, İhracata ve en önemlisi bunları yapmanın neden ehemmiyetli olduğuna vurgu yaptı.

İkinci olarak sunumunu gerçekleştiren İslam Ticaret Ahlakı Çalışmalarından Sorumlu yönetim kurulu üyemiz Murat Arıkuşu özetle İslamiyet ve Ticaret, güvenilir tüccar olmak gibi konulardan bahsetti.

Teşkilatlanmadan sorumlu yönetim kurulu üyemiz Harun Kaya ise sözlerine yapılan HAYSİAD çalışmalarının son üyeye kadar iletilmesi gerektiğiyle başladı ve özellikle illerde haftalık aylık ve 3 aylık işadamı, esnaf çalışmaların başlatılmasıyla birlikte irtibatın daha çok artırılması konularını gündeme getirdi.

Programın son konuşmacısı Genel Başkanımız Hacı Özdemir’di. Özdemir özetle Türkiye’nin maddi ve manevi konumuyla birlikte maddi ve manevi geleceğini merkeze aldığı sunumunda tüccarlara düşen vazifelere dikkat çekti. Gelecekte özellikle maddi ve manevi gelişimi yüksek olan iş adamlarının dünyayı değiştirebileceğini vurgulayan başkanımız ŞAHİ Formülüyle Aile, Hizmet(Maneviyat), İş dengesini sağlayıp Şahsına da vakit ayıran tüccarlara ihtiyaç olduğunun altını çizdi.

Program bitişinde söz alan Somali Güney Batı Eyaleti Diyanet İşleri Başkanı, Milletvekili Şeyh Salih Şerif Hoca hem Hayrat Vakfı hem Hayrat Yardım hem de HAYSİAD çalışmalarından gayet memnun kaldığından bahsederek ülkelerindeki Risale-i Nur ve Hayrat Yardım çalışmalarını katılımcılarımızla paylaştı. Program üyelerimizden Yunus Cevher’in işyerinde yenilen akşam yemeği ve çekilen aile fotoğrafının ardından nihayet buldu.

Programa ev sahipliği yapan Hayrat Vakfı Kahramanmaraş Temsilcisi Feridun Işıklı ve Şube Başkanımız Hüseyin Güner ile birlikte uzaktan yakından katılan ve destekleyen tüm Hayrat Vakfı ve HAYSİAD Temsilcilerine, ayrıca programa katılma nezaketinde bulunan tüm üyelerimize hassaten emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.